Gordon Féle Konfliktuskezelés

/ Ötletek, javaslatok gyűjtése melyek elvezetnek a megoldáshoz 3. / Javaslatok közös mérlegelése 4. / Döntés hozatal a mindenki számára leginkább elfogadható javaslat mellett 5. / Előkészületek a gyakorlati megvalósításra, a részletek kidolgozása, a feladatok tisztázása 6. / Utólagos kiértékelés, hogy sikerült a megvalósítás, helyes volt-e a döntés

Gordon file konfliktuskezeles video

Akkor, amikor… rövidebb idő áll rendelkezésünkre lehetőség van a fizikai környezet megváltoztatásra annak érdekében, hogy megelőzzük a problémákat, konfliktusokat fontos eldönteni, kinek a problémájával állunk szemben fontos felismerni és elkerülni a 12 kommunikációt akadályozó tényezőt a cél egy szabály megalkotása a hangsúly a probléma/konfliktus megoldásán van Hogyan használandó? Hogyan használjuk? Először tudnunk kell, kinek a problémájával állunk szemben, majd következik a 3 LÉPÉS: Mások viselkedésének ítélettől mentes leírása Érzelmek kifejezése Mások viselkedésének ránk gyakorolt megfogható/tényleges hatásának azonosítása. Mely esetekben részesítsük előnyben az erőszakmentes kommunikációt (EMK)? Akkor, ha … több időnk van arra, hogy megértsük a probléma gyökereit szeretnénk jelentőségteljes, mélyebb kapcsolatokat kialakítani/fenntartani a köztünk lévő kapcsolatra szeretnénk fókuszálni (inkább terápiás megközelítés) az egyén saját és a többiek szükségleteire szeretnénk fókuszálni tudjuk, hogy mindenki vállalja a felelősséget a saját érzéseiért a hangsúly a jelenleg köztünk lévő folyamaton van Hogyan használjuk az erőszakmentes kommunikációt?

Kommunikáció és konfliktuskezelés a szülők és az óvodapedagógusok között - diploma

Előkészülnek a gyakorlati megvalósításra, kidolgozzák a részleteket, tisztázzák a feladatokat, majd utólag kiértékelik, hogy sikerült a megvalósítás, helyes volt-e a döntés. Emberi kapcsolataink alakulásához hozzátartoznak a konfliktusok, amelyeknek leküzdése hozzásegít minket személyiségünk és kapcsolataink fejlődéséhez. A megfelelő kommunikáció megkönnyíti számunkra a konfliktushelyzetek megoldását, ám sokszor éppen berögződött kommunikációs sémáink akadályoznak minket abban, hogy kölcsönös megegyezésre jussunk. Ennek a feloldásában segíthet minket a Gordon-módszer, amely nem csodaszer, nem lehet mechanikusan alkalmazni minden helyzetben, de megajándékoz minket egy olyan szemlélettel és technikával, amely az elfogadás és együttműködés felé mozdíthatja el gyermekünkkel való kapcsolatunkat.

Gordon file konfliktuskezeles 4

Teljes díj: 37. 000 Ft Január 17-éig korán kelő kedvezménnyel: 33. 700 Ft Ha a Kedvenc játszmáink című programrészre is jelentkezel, további 10% kedvezményt kapsz, azaz, 85. 700 Ft helyett: 77. 000 Ft a két program összesen. Koránkelő kedvezménnyel január 17-éig: 69. 700 Ft A program tartalma: a félrekommunikálás okai, saját kommunikációs erősségeink és gátjaink; az asszertív kommunikáció eszközei: igényeink és elvárásaink elfogadható módon való közlése, a másik fél szempontjainak megértése; a különböző kapcsolati készségeket igénylő helyzetek beazonosítása; konfliktus és stresszhelyzetben való eredményes kommunikáció. A program során a résztvevők megismerkednek a Gordon-féle asszertív kommunikációs modellel és a Tranzakció elemzés alapjaival. Gordon szemléletmódjának elsajátítása az önérvényesítés, az empátia és a konfliktuskezelés területére ad biztos fogódzókat. A tranzakció elemzés segítségével könnyen beazonosíthatóak a saját és mások jellemző viselkedésmintái, melyek az önismeret és az eredményes együttműködés alapját biztosítják.

Gordon file konfliktuskezeles youtube

Thomas gordon vereségmentes konfliktuskezelési módszerének alkalmazása a gyakorlatban - PDF Ingyenes letöltés

Gordon file konfliktuskezeles e

Amikor megosztod velem a problémáidat, törekedni fogok, hogy igazán elfogadóan és megértően hallgassalak – úgy, hogy inkább megkönnyítsem számodra, hogy rátalálj a saját megoldásodra, semhogy a magaméira szoktassalak. Ha az én viselkedésemmel van gondod, mert az keresztezi igényeidet, bátorítalak majd, hogy érzéseidet őszintén elmondd. Ilyenkor meghallgatlak majd, és igyekszem változtatni magatartásomon, ha tudok. Ha pedig a Te viselkedésed ütközik az én igényeimmel, és emiatt úgy érzem, nem tudlak elfogadni, ezt is meg fogom osztani veled: olyan nyíltan és becsületesen közlöm érzéseimet, amennyire csak tudom – bízva abban, hogy tiszteled annyira igényeimet, hogy meghallgass, és igyekezz ennek nyomán változtatni viselkedéseden. Olyankor, ha egyikünk sem tud a másik kedvéért változtatni magatartásán, és úgy látjuk, hogy kapcsolatunkban itt az igények konfliktusa lépett fel, állapodjunk meg abban, hogy egyikünk sem él hatalmával a maga győzelme érdekében, a másikunk veresége árán. Szem előtt tartom az igényeidet, de figyelembe kell vennem a sajátjaimat is.

De ha ezt számukra érthetően elmondjuk, akkor ők is igyekezni fognak tekintettel lenni a másik kérésére. Ez az "én-üzenet". Például közölhetem így is a tényeket: "Sajnálom, hogy összeverekedtetek a testvéretekkel. Azt gondoltam, hogy már olyan nagyok vagytok, s meg tudjátok beszélni egymással, ha valami gond van. " Vagy: "Örülök, hogy észrevetted, hogy a tesódnak segítségre van szüksége. Jó érzés tudni, hogy számíthatok rád! " vagy: "Fáradt vagyok, s ebben a zajban nem tudok pihenni, megtennéd, hogy most csendesen elfoglalod magad? " Ezekben az esetekben elmondtam az érzéseimet, anélkül, hogy utasítottam, tanácsoltam, vagy kritizáltam volna bármit is. FIGYELEM Elfogadásunkat kifejezhetjük oly módon is, ha nem avatkozunk bele a gyermek által végzett tevékenységbe, hanem hagyjuk, hogy megélje a hibázás lehetőségét, vagy az önálló alkotás örömét. Támogathatjuk passzív figyelemmel hallgatva őt, és természetesen szavakkal is megerősíthetjük, hogy kíváncsiak vagyunk arra, amit mond. Gordon "hívogatóknak" nevezi ezeket a szavakat, mondatokat, amelyek közlésre serkentik a gyermeket: pl.

Azzal, hogy meghallgatom, segítek neki, hogy szembenézzen a nehézségeivel, s a megoldáson dolgozzon. Ha nekem van problémám, úgy nyerhetem meg a legkönnyebben a másik fél együttműködését, ha ítélkezés nélkül elmondom, miért rossz számomra az, amit csinál. Fontos, hogy tudjak beszélni az érzéseimről, és arról hogy milyen következményei lehetnek számomra a cselekedetének. ÉN-ÜZENETEK Nagyon fontos felismerni saját érzéseinket, határainkat. Ha ez megvan, akkor használjuk is tudatosan! Gordon szerint képesek vagyunk "én üzenetek " küldésére. Ez úgy tanítható a gyerekeknek, hogy sokat beszélek magamról, cselekedeteim okáról. Pl: "sajnálom, hogy nem tudtam befejezni a mesét a zaj miatt", vagy: "szomorú vagyok, mert tönkretették ezt a játékot", "rosszul esett, hogy ilyet csináltál" … Ilyenkor érzésekről beszélek a gyerekeknek, kiszámíthatóvá válik számukra a világ, bensőséges, őszinte kapcsolat alakul ki köztünk. Ha hiteles vagyok, nem mondok mást, mint amit érzek, ők is ezt sajátítják el. KIÉ A PROBLÉMA?

  • 8.1.3.3. Az én-üzenetek szerepe a kommunikációban
  • Gordon file konfliktuskezeles de
  • Gordon file konfliktuskezeles &
  1. Harley davidson bukósisak
l-es-műköröm
July 21, 2022